Carrotka
0
×
 x 

0

Lexikon pojmů

Vegetariánská strava

Vegetariánská strava je vyvážená, plnohodnotná strava, která se vyhýbá živočišnému masu.

Používáme živočišné produkty, ale jen mléko, máslo, vejce, sýry apod.

vegetariánské jídlo

Veganská strava

Veganský oběd připravujeme bez použití jakýchkoliv živočišných produktů.

Používáme rostlinné smetany (např. ovesná, kokosová, špaldová), tofu sýry, robi maso, sójové maso apod. Jediný živočišný produkt, který se může objevit ve veganském jídle je med.

veganské jídlo

Bezlepková strava

Bezlepková jídla neobsahují lepek - směs bílkovin, která se nachází v pšenici, žitu, ječmenu a špaldě.

bezlepkové jídlo

 

Tofu

Velmi zjednodušeně se dá říct, že tofu je sojový sýr či tvaroh. Tofu se vyrábí podobně jako sýr, jen se jako výchozí surovina vezme sojové mléko, respektive sojový nápoj získaný ze sojových bobů, který se vysráží různými syřidly a sójová bílkovina se nechá srazit.

Tempeh

Zatímco v oblasti Indonésie platí za tradiční jídlo, v Česku je tempeh potravinou poměrně neznámou. Základem tempehu jsou podobně jako u tofu sójové boby. V tempehu jsou ovšem zastoupeny v celistvém tvaru, díky fermentaci prorostlé ušlechtilou plísní (například podobně jako u hermelínu). Fermentace také znásobuje zastoupení vitamínů především řady B.

Robi maso

ROBI je rostlinná bílkovina, neboli rostlinné maso. Je na rozdíl od sojového masa, kde jsou základem bílkoviny z luštěnin, vyráběno ze směsi rostlinných obilných bílkovin, včetně rýžové bílkoviny, pšeničných klíčků a červené řepy. Neobsahuje tuk, cholesterol a má nízký obsah sacharidů.

 

Sójové maso

Dehydratovaný texturovaný sójový protein. Sojové maso obsahuje až 50 % bílkovin a naopak velmi málo tuku, nízká je také jeho kalorická hodnota. Z vitaminů jsou zastoupeny ty z řady B, A, E a z minerálních látek vápník, fosfor a železo. Neobsahuje lepek, za to má velký podíl vlákniny.

Matcha tea

Matcha je druh zeleného čaje, který vznikl před více než 800 lety. Čerstvé čajové lístky se rozemelou na jemný prášek a výsledkem je pozoruhodně zelená barva s báječnou chutí a výjimečným aroma. Čaj Matcha obsahuje unikátní katechiny a aminokyseliny.

 

Quinoa

Jedná se o semena rostliny - merlík čilský. Je to pseudoobilovina, která je přirozeně bezlepková. Má vysoký obsah bílkovin, obsahuje řadu vitamínů a ještě navíc je významným zdrojem minerálů (vápníku, železa, draslíku, zinku, hořčíku). Díky vysokému procentu vlákniny je lehce stravitelná.

 

alergeny

×